sobota, 20 października 2007

Na bliskim wschodzie wszystko w porządku

Brak powstał w grudniu 1980 roku z inicjatywy Ziemowita Kosmowskiego , wcześniej udzielający się (jako gitarzysta i autor tekstów) w zespole Phantom, który opuścił po "Rockowisku'80". Początkowo Brak istniał jako trio, w skład którego, prócz Z. Kosmowskiego wchodzili: Krzysztof Papużyński ( gitara) i Leonard "Kuba" Jakubowski (perkusja). Grupa znalazła schronienie w Dzielnicowym Domu Kultury w Łodzi. Po raz pierwszy zespół zaprezentował się szerokiemu audytorium na II Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji - Jarocin'81, gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W folderze festiwalu o zespole pisano: "Uprawiają muzykę nowofalową, wzorując się na takich grupach jak The Stranglers, nie rezygnując z dorobku lat sześćdziesiątych (The Doors). Wkrótce potem, w dowód wyróżnienia Brak pojawił sie na Międzynarodowych Konfrontacjach Muzycznych Pop Session w Operze Leśnej w Sopocie. Zespól parokrotnie zmieniał swój skład personalny i instrumentalny, rozszerzając go w pewnym momencie do kwintetu o klawiszowca i saksofonistę. W 1982 roku w czteroosobowym składzie: Ziemowit Kosmowski - śpiew, gitara, Kamil Bilski - saksofon altowy, Tadeusz Szymczak - gitara basowa i Włodzimierz Rode - perkusja, Brak wziął udział w sesji nagraniowej dla Polskiego Radia Opole. Do tych utworów zrealizowano program w Telewizji Łódź, który nigdy nie został wyemitowany na antenie z powodu ingerencji cenzury. Zespół dwukrotnie wystąpił na Rockowisku w Łodzi. Rzadko goszczący w mediach zespół w niektórych ankietach popularności za 1982 rok znajduje sie w gronie wykonawców określanych mianem "Talent-Nadzieja". Pisano: "Kilkakrotnie widziałem ich "w akcji". Podoba mi się bardzo postawa przywódcy grupy, który konsekwentnie trzyma się obranego stylu gry, nie poluje na łatwy sukces i nie przechodzi na inne, bardziej komercyjne gatunki muzyczne. Kosmowski wie, że dziś ciężko mu jest zdobyć i przekonać szrokie kręgi odbiorców do swej muzyki. Wierzy, że będzie to kiedyś możliwe - może nawet już jutro? Nie rezygnuje więc ze swych ostrych, gorzkich tekstów i prowokującej muzyki. (...) Jego "kontestacyjny" rock przejawia ciągłe niezadowolenie, negację, zwątpienie i krytykę dnia codziennego. BRAK to nadal kontrowersyjna grupa - przedstawiciel najbardziej zbuntowanego odłamu naszej młodzieży." (Rafał Szczęsny Wagnerowski, "Ale czegoś mi BRAK", Non Stop, nr 6/1983).

W 1983 r. Brak rozpada się. Ziemowit Kosmowski wkrótce potem zakłada grupę Rendez Vous, potem występuje solowo jako Ziemek, a następnie zakłada grupę Subway.


Brak (1980-1983)1. Pokolenie
2. Leonardzie Cohen
3. Reggae Strach
4. Prawo jest z tym
5. Walczyk Słodka Bossanowa
6. Wiersze Kłamią i Kłamie Religia
7. Kupmy Sobie Powietrze
8. Na Bliskim Wschodzie
9. Przekłute Powietrze
10. Złoto
11. Płonę
12. Dookoła Mnie
13. Najemnik
14. Miejski Park
15. Na Bliskim Wschodzie
16. Przekłute Powietrze
17. Do Wzięcia
18. Pośród Wystawowych Szkieł
19. Teatr

5 komentarzy:

Gamxx pisze...

Dzięki, świetny blog, bardzo przydatny dla takich młodziaków jak ja, którzy polskiej New Wave mogą zaznać jedynie z mp3 ;)
Chętnie wymienie się linkami, jeśli byłbyś zainteresowany - http://muzykofilia.com

Piotr K. pisze...

Jakoś nie mogę się na tę twoją stronę dostać.A młodzi niech czerpią z tego blogu ile się da i wiedzą że polska muzyka to nie tylko hip hop.

Anonimowy pisze...

Blog SUPER- muzyka to cała moja młodość. Jednak z przykrością musz stwierdzić, że Brak mnie rozczarował. Nie znałem ich dokonań-/świetnie i sprzyjemnością słuchałem Randez Vous/ są nazbyt punk a ja cyba się starzeję / właściwie już jestem ramol/ . Bardzo dziękuję za RV i Ziemka. Tak trzymaj. A może masz lub pamiętasz, grupy: Noa Noa, Kineo RA. Pzdro

Tom pisze...

Brak pierwszy raz zobaczyłem w 82 roku na Rockowisku w Łodzi i od razu bardzo mi przypadł do gustu.Świetna muzyka, bardzo dobre teksty i świetna osobowość Ziemka. Przez wiele lat po Rockowisku polowałem na utwory Braku, oczywiście z marnym skutkiem.Cenzura bardzo skrzywdziła Ziemka i jego zespół, gdyby nie ona na pewno koleje Braku inaczej by się potoczyły. Podobno Brak się reaktywował? Był ktoś na koncercie, poszukuję wszelakich materiałów, z Rockowiska również

Anonimowy pisze...

Prosze napisac, jaki klucz/hasło rozpakowujke paczke z Brakiem. Pliz.