wtorek, 16 października 2007

Ziyo


Jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej nowej fali przełomu lat 80-tych i 90-tych. Powstał w czerwcu 1985 roku w Tarnowie założony przez basistę ,autora tekstów, a później także wokalistę Jerzego Durała. W następnym roku formacja odniosła pierwszy sukces kwalifikując się do dziesiątki laureatów festiwalu Jarocin. Później wzięła udział w przeglądzie "Poza Kontrolą", zdobyła też główną nagrodą na XV Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Dzięki pomocy Waltera Chełstowskiego zarejestrowała pierwsze nagrania dla programu III PR, m.in. taneczną utrzymaną w stylu reggae wersję "Bliżej gwiazd". Niestety współpraca z Chełstowskim zakończyła się kłótnią i rozstaniem. Grupa została bez pieniędzy na koncerty i nagrania. Pomocy próbowała szukać w Klubie Płytowym "Razam" ,lecz nagranie debiutanckiego albumu w 1987 roku, zawdzięczała nowemu menadżerowi ,organizatorowi festiwalu "Odjazdy" - Dariuszowi Bernackiemu. Płyta zatytuowana "Ziyo" wydane w 1989 roku wskazała na inspiracje The Cure ,Clan of Xymox ,a przede wszystkim U2, prezentując monumentalne brzmienie oparte na ścianie dzwięków utworzonej przez bas i syntezatory. Owe przestrzenne efekty zespół zawdzięczał po części wyborowi rzeszowskiego studia RSC jako miejsca nagrań. Oto co o tej płycie mówi sam lider "Ziyo":
"Mam wrażenie , że była to nasza najbardziej awangardowa płyta, taka najbardziej progresywna. przede wszystkim odkrywaliśmy w studio rzeczy o których nie wiedzeliśmy. Okazało się że były możliwości jakichś samplingów - byliśmy chyba jedną z pierwszych kapel, która u nas zaczęla coś takiego stosować. Werble samplowane, odjechana gitara króra robiła jakąś taką magmę. W Nr.1 dodałem drugi bas. Tę płytę nagrywaliśmy długo. Mieszkaliśmy w Rzeszowie i właściwie całe dnie spędzaliśmy w studiu. Wytworzyła się atmosfera pojawił się duch. I dobrze mi się wtedy pisało. Muzyka wyszła nam dość zimna i myślę że teksty do tego pasują..."

Z albumu tego pochodziły pierwsze przeboje grupy: Graffiti ,Idziemy wytrwale, Panie Prezydencie. W latach 1988-89 zespół uczestniczył w koncertach Krajowej Sceny Młodzieżowej, Festiwalu życia, Poza Kontrolą, wystąpił w Jarocinie ,Opolu i Sopocie. Był to najlepszy okres w karierze Ziyo. Czytelnicy "Non Stop" wybrali go zespołem roku 1989. W tym okresie powstawał taż drugi album "Witajcie w teatrze cieni" ,który przyniósł bardziej surowe brzmienie, z wyeksponowaną gitarą Marka Klacha. Na płycie znalazł się bodaj największy przebój grupy "Bliżej gwiazd(Wyspy)". Później formacje zaczęły nękać liczne roszady personalne.Odszedł gitarzysta ,następnie powołano do wojska perkusistę. Jerzy Durał zrezygnował z gry na basie koncentrujc się tylko na śpiewie. w 1990 zespół zawiesił działalność estradową, jedynie raz pojawił się na koncercie na rzecz Rumunii. W roku następnym wznowił koncerty, wziął m.in. udział w Rockowisku ,Jarocinie i w katowickich Odjazdach. Zrealizował też angielskojęzyczny album "Gloria", promowany podczas ponownego występu na festiwalu w Sopocie. Durał wspomina:

" To chyba kulminacja mojej fascynacji U2 , strasznie dużo tego słuchałem. Nawte przypadkiem miałem w ręku polski przekład tego, co śpiewa Bono. Na pewno chciałem trochę odreagować na to ,co było wcześniej w moich tekstach. Odejść od tekstów parapolitycznych, od tych emocji miłosnych. Chciałem zrobić coś nie z tej ziemi. Sam utwór Gloria trwa prawie 10 minut. Myślę że tekst Glorii jest przesłaniem całej płyty ,poszukiwaniem prawdziwej ,odpowiedniej dla siebie wiary. Moim zdaniem to nasza najlepsza płyta. Zdaniem Krzyśka Krupy, naszego perkusisty, jest najlepiej zrealizowana. Melodie są komunikatywne ale nie banalne. Mają swój klimat..."

W sierpniu 1993 roku powstała płyta "Tetris" zawierająca proste melodyjne kompozycje, a w brzmieniu grupy wyeksponowano tym razem klawisze. Nowe propozycje nie były w stanie zainteresować szerszego grona odbiorców i żadna z nich ( no może oprócz Magiczne słowa) nie stała się przebojem.W latach 1994-95 zespół znacznie ograniczył działalność ,pojawiając się jedynie na dużych plenerowych imprezach. Jako ciekawostke można podać ,że tym czasie Jerzy Durał kandydował w wyborach do sejmu używając hasła: "więcej rock'n'rolla w polityce, mniej polityki w rock'n'rollu". Rok 1996 i 1997 to przede wszystkim koncerty, ale też praca nad materiałem, nad następnym, długo oczekiwanym albumem "Spectrum", bo tak brzmi jego tytuł, zawiera 10 piosenek zarejestrowanych w okresie od maja do września '98 w dwóch studiach nagraniowych.W październiku ukazał się z niego pierwszy singel - "Deja Vu 1986", natomiast premiera całego materiału "Spectrum" odbyła się 23 listopada 1998 roku. w 2005 roku wydany zostaje ostatni jak dotąd album Ziyo zatytuowany "Popburger".


Ziyo (1989)


http://www.rapidshare.com/files/20975567/ZIYO.rar


Witajcie w Teatrze Cieni (1990)


http://rapidshare.com/files/55220189/cieni.rar
Hasło: julass


Gloria (1991)


http://sharebee.com/57467941


Tetris (1994)


01. Nr.4
http://www.mediafire.com/?czxxtevgojd
02. Niech Płonie Rzym
http://www.mediafire.com/?09d2zhmgwyi
03. Magiczne Słowa
http://www.mediafire.com/?9nfmbw1dxyt
04. Ethos
http://www.mediafire.com/?bvnyjemyndi
05. Isabelle
http://www.mediafire.com/?5dam30wm27a
06. Noc i Dzień
http://www.mediafire.com/?fvbwwmjtexk
07. Ikar
http://www.mediafire.com/?9mva1w9j3j7
08. Tetris
http://www.mediafire.com/?9lxnbfdl19x
09. Teraz Albo Nigdy
http://www.mediafire.com/?0zmmym49gu6
10. Dwa Słońca
http://www.mediafire.com/?8b7xm9lunzr
11. Isabelle (France Mix)
http://www.mediafire.com/?8zaxznyxni3
12. Teraz Albo Nigdy (France Mix)
http://www.mediafire.com/?bejsyky1vfk


P.S

Podziękowania dla Pomarańcza i Julass za linki

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

___ Witaj _ "Piotr"

niemazaco , sam troche kożystam z linków co są natym BLOGU

_ _ _
___" DZIĘKI "___
"""""""""""""""""""

_D.N.M.-!!!

Anonimowy pisze...

Witaj

Czy mógłbyś podać hasło do spakowanej "Glorii"?

pozdrawiam

matijas pisze...

Witam, czy mógłbyś podać hasło do Glorii??
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

No właśnie - hasło by się przydało...

Axun pisze...

Yo.
Na poczatku - świetny blog! Bardzo lubie muzykę z tamtych lat, właśnie w tych klimatach. Dzięki Tobie będę mógł nadrobić zaległości!

Ziyo - kocham! Jestem z Tarnowa, więc można powiedzieć, że to moje 'ziomki' hehe ;) A Wojtek Klich to już w ogóle idol ;)
Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

super, że jeszcze ktoś o nich pamięta też często wracam do ich piosenek

Anonimowy pisze...

Ich pierwsza płyta to perełka polskiego szeroko pojętego rocka. Uwielbiam ją.

Anonimowy pisze...

przy okazji Ziyo przypomniał mi się fotokomiks publikowany w Razem bodajże, dwie laski jadą do Jarocina,Jerzy Durał daje im autograf=)i takie tam perypetie młodziezowe.czarny anioł to miało tytuł chyba

@rek

Anonimowy pisze...

"Witajcie w teatrze cieni" to jedna z najlepszych płyt polskiego rocka, poprzednia też zresztą do teraz pachnie świeżością. Szkoda, że Ziyo porzuciło tamte klimaty i brzmienia...

Jacob U. pisze...

Z checia bym sobie posluchal pierwszej plyty Ziyo ale link nie dziala.

Browarnik Tomek pisze...

Jedna z najlepszych polskich kapel, pierwsze 3 płyty rządżą!!