piątek, 19 października 2007

Rendez Vous

Zespół Rendez-Vous - "legenda polskiej sceny muzycznej" (jak czytamy w Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej) - został założony na przełomie lata i jesieni 1983 roku przez Ziemowita Kosmowskiego (wokal, gitara basowa), Bogdana Banasiaka (perkusja) i Andrzeja Stańczaka (gitara). Kilka miesięcy później do tria dołączył Kamil Bilski (saksofon), by rok później odejść od grupy. Zespół zadebiutował udziałem w Przeglądzie Łódzkich Grup Rockowych "Rockowisko" (grudzień 1983), wygrywając tę imprezę. Wiosną 1984 roku formację opuścił pomysłodawca nazwy, Banasiak, poświęcając się studiom filozoficznym. Jego miejsce za bębnami zajął Wojciech Młotecki. W tym samym roku zespół znalazł się wśród laureatów Festiwalu Muzyków Rockowych "Jarocin `84", został także uhonorowany I miejscem na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w koncercie "Rock w Opolu - Tonpress przedstawia" (1985). Wielokrotnie brał udział w znaczących krajowych imprezach rockowych, występując m. in. na poznańskiej "Rock Arenie" (85) i łódzkim "Rockowisku" (dwukrotnie).
Zespół kilkakrotnie gościł w studiach nagraniowych, rejestrując dla Polskiego Radia, Tonpressu i Polskich Nagrań kilkanaście utworów. Cztery z nich - I na okrągło / Przez auta szybę oraz Kradnij mnie / Leż bez słów - wydane zostały w 1985 roku na singlach (Tonpress), a kolejny, Na skrzyżowaniu ulic, znalazł się na składance Jeszcze młodsza generacja (Tonpress). Pierwszy singiel nagrodzony został przez "Sztandar Młodych" "Metronomem `85" za singiel roku.
Na wydanej rok później eksportowej płycie Music from Poland at Midem `86 (Polskie Nagrania) znalazła się anglojęzyczna wersja utworu Kradnij mnie pt. Shiny Wet. W tym samym roku ukazał się długo oczekiwany album (płyta oraz kaseta) pt. Rendez-Vous (Polskie Nagrania), osiągając nakład ok. 80 tys. egzemplarzy. Kilka kompozycji zespołu na stałe trafiło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m. in. Na skrzyżowaniu ulic, Przez auta szybę. Natomiast utwór A na plaży... (Anna) - autentyczny hit i muzyczna wizytówka grupy - pojawił się jako jedyna polska piosenka na autorskiej liście przebojów Piotra Kaczkowskiego pt.: Alfa, Beta, Gamma. Zespół często koncertował, wielokrotnie gościł w telewizji, utwory grupy wykorzystane zostały w filmach fabularnych, w których zespół także wystąpił (Mokry szmal, 1985, reż. G. Zalewski, i Wakacje w Amsterdamie, 1985, reż. K. Sowiński), powstał też film dokumentalny o zespole (Rendez-Vous `85, reż. I. Opawska). Przez cały okres działalności zespołowi towarzyszyła tzw. dobra prasa oraz opinia jednej z najambitniejszych formacji polskiej sceny rockowej.
W 1987 roku grupa zawiesiła działalność.


Randez Vous (1986)
http://rapidshare.com/files/63325288/RANDEZ_VOUS_by_pk.rar.html

P.S
Poszukuje solowych albumow Kosmowskiego.

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Hey
Fajnie że przypomniałeś tę kapelę, pamiętam jak "Annę" męczyłem do bólu, świetny kawałek i mnóstwo wspomnień. Pozostałe kawałki też niezłe.

sylvian pisze...

Ja mam zgrany na dysk vinyl "Ziemek". Gdyby ktoś potrzebował proszę o kontakt na maila kontomaliny@o2.pl
Pozdrawiam

Threepio pisze...

świetnie ,że ktoś ma płytę Ziemka może jeszcze posiadacz pozostałych nagrań RV się odezwie. Tak sobie marzę.Pozdrawiam.

peiter pisze...

no wlasnie - inne nagrania RV - np "Przez auta szybe"... może kiedys ktos..

Piotr K. pisze...

Jeśli chcesz mogę wrzucić tu ten kawałek.

Anonimowy pisze...

http://rapidshare.com/files/69460113/RVous.rar.html

kawalki z singli, midem i jeszcze mlodszej generacji.

pzdr d666

Anonimowy pisze...

no, przypomnijmy, ze "grupa zawiesiła działalność" po śmierci perkusisty (rak), a Kosmowski i Stańczak grali dalej razem jako Silver Fly, ale w Holandii...
pozdrawiam, dopiero odkryłem ten blog - Darek

Anonimowy pisze...

Szukam kawałka RV "I na okrągło". Jeśli ktoś ma \a a także pozostałe z singli ) proszę o kontakt: marek.rogo@interia.pl